Site Index
Other stuff
|
Sunday 8th April 2007
9:30-9:45
am Introduction and welcome (James
McInerney) [ website ]
9:45-10:30 Seminar 1 (James McInerney): Multiple alignment - why and how [ ppt ] 10:30-11:45 Seminar 2 (Alberto Dávila): Genomics Analyses Resources for Sequence Annotation [GARSA] [ ppt ] 11:45-1:30 Lunch 1:30-3:30 Practical session I (GARSA) [ doc ] 3:30-3:45 Coffee break 3:45-4:30 Seminar 3 (Erik Sonnhammer) : Fast multiple alignments with KAlign [ ppt ] 4:30-5:30 Seminar 4 (Maria Claudia Cavalcanti) : In silico workflows [ ppt ] Monday 9th April 2007
8:30-10:15
Lecture 1 (Ann-Charlotte Sonnhammer): Orthology analyses [ ppt ]
10:15-10:30 Coffee break/discussion 10:30-11:45 Practical session I (Orthology analyses) [ doc ] 11:45-1:30 Lunch 1:30-3:30 Practical session II (Orthology analyses) 3:30-3:45 Coffee break 3:45-5:00 Practical session III (Orthology analyses) Tuesday 10th April 2007
8:30-10:15 am
Lecture 2 (Erik Sonnhammer): Protein domain analysis (Pfam,
Interpro) and
Transmembrane topology prediction (Phobius, SFINX) [ ppt ]
10:15-10:30 Coffee break/discussion 10:30-11:45 Practical session I (Pfam, InterPro, Phobius, SFINX) [ doc ] 11:45-1:30 Lunch 1:30-3:00 Practical session II (Pfam, InterPro, Phobius, SFINX) 3:00-3:15 Coffee break 3:15-4:45 Practical session III (Pfam, InterPro, Phobius, SFINX) 4:45-5:30 Seminar 5 (Mar Albà): Gene evolutionary rate variation in metazoans Wednesday 11th April 2007
8:30-10:15
am Lecture 3 (Mar
Albà): Comparative analysis of eukaryotic genes [ website ]
10:15-10:30 Coffee break/discussion 10:30-11:45 Practical session I (Promoter sequence analysis) 11:45-1:30 Lunch 1:30-4:00 Poster presentations (with coffee) 4:00-5:00 Practical session II (Gene mining using Biomart) Thursday 12th April 2007
8:30-10:15am
Lecture 4
(Christine Orengo): Structure comparison, structure
classifications [ ppt
] [ ppt ]
10:15-10:30 Coffee break/discussion 10:30-11:45 Practical session I (Structural classification and identifying structural relatives in the genomes) 11:45-1:30 Lunch 1:30-3:00 Practical session II (Structural classification and identifying structural relatives in the genomes) 3:00-3:15 Coffee 3:15-4:45 Practical session III (Structural classification and identifying structural relatives in the genomes) 4:45-5:45 Seminar 6 (James McInerney): The influence of horizontal gene transfer on the evolutionary history of the prokaryotes [ website ] Friday 13th April 2007
8:30-10:15 am
Lecture 5 (James McInerney): [ website ]
1. Parsimony 2. Distance matrix methods 3. Maximum likelihood 4. Bayesian approaches 5. Confidence in data and hypothesis 10:15-10:30 Coffee break/discussion 10:30-11:45 Practical session I (Phylogenetics) 11:45-1:30 Lunch 1:30-3:30 Practical session II (Phylogenetics) 3:30-3:45 Coffee break 3:45-5:00 Practical session III (GARSA) [ doc ] 7:00 Course dinner. Saturday 14th April 2007
9:00-10:30 am
Round
table discussion I
10:30-10:45 Coffee break 10:45-12:00 Round table discussion II 12:00-1:30 Lunch 1:30-3:30 Course summary, revision and one-to-one discussion of students own data. 3:30 Course ends. |